Sprzączka do paska – potrzeba matką wynalazków

Nie ma sytuacji bez wyjścia! Każdy znalazł się kiedyś w potrzebie ratowania jakiegoś zdarzenia. Wtedy mózg wpina się na wyżyny kreatywności i ze wszystkiego, co wpadnie nam w ręce może powstać zbawienne COŚ, czyli – na przykład sprzączka do paska.  Z doświadczenia już wiemy, że najprostsze wynalazki do codziennego użytku ułatwiające zwykłe czynności są najbardziej fenomenalne i często, dzięki swojej banalności, zachwycają tym szczególniej. Zatem jaką historię skrywa sprzączka do paska? Co zapoczątkowało, że zrodziła się idea tworzenia tak prostego a przydatnego gadżetu? 

Trochę historii

Lubimy wracać do czasów bardzo nam odległych i za pomocą pozostałych staroci oczami wyobraźni przyglądać się dawnemu życiu. Jak daleko możemy sięgnąć wstecz, gdy przed nami jest sprzączka do paska? Z różnych źródeł dowiadujemy się, że ten mały element znany był już w średniowieczu, a może nawet i wcześniej… O ile wierzyć we wszystko, co zobaczymy w filmach, to przy kostiumach z odległych lat czy przy uprzężach dla zwierząt czujne oko widza zauważy, że sprzączka do paska już wtedy była przedmiotem powszechnego użytku. Ponadto wśród wielu zachowanych pamiątek można znaleźć pierwsze, tak dobrze dziś nam znane akcesoria.

Wiele wzorów, jedna forma

Najbardziej znana i uniwersalna forma, z której znana jest sprzączka do paska ma kształt litery D z przymocowaną szpilką. Jej funkcjonalność polega na tym, że rozciągnięcie przepuszczanego przez sprzączkę pasa powoduje jego zacieśnianie się. To tyle z mechanizmu działania! Pamiętajmy, że pasek to element ubioru nie tylko praktyczny ale też wizualny, stanowiący dodatek do stylizacji. Możliwości zastosowanych materiałów oraz wzorów sprawia, że tak banalna sprzączka do paska może nadać odpowiedniego charakteru ubiorowi i być elementem, na którym można zawiesić oko.