Elegancki, nadający charakteru – czyli w skrócie nakrycie głowy, jakim jest kaszkiet męski. Dlaczego dalej warto chodzić w tej czapce, opowiemy Wam w poniższym artykule. Tak więc kaszkiet męski na głowę i zaczynamy!

Czym jest kaszkiet?

Kaszkiet męski (z francuskiego ,,casquette”) – jest to rodzaj nakrycia głowy, w którym zazwyczaj chodzą mężczyźni. Jest to usztywniona czapka, z elementem okrągłego daszka z przodu. W XIX wieku kaszkiet męski wyglądał trochę inaczej. Była to wysoka czapka wojskowa, z niewielkim okrągłym daszkiem z przodu, stworzona w celu ochrony przed bronią palną.

kaszkiet męski

Historia czapki

Kaszkiet męski został wprowadzony w XVIII wieku, a początkowo używano go w wielu armiach świata. Kaszkiety zastąpiły trójgraniaste kapelusze, w między innymi: polskim oraz pruskim wojsku. W polskim rodzaju kaszkiet męski, czapka miała charakterystyczny daszek z przodu, z kolei w pruskiej armii stworzono specjalny rond, podniesiony w przedniej oraz tylnej części kaszkietu.

Nakrycia głowy dodatkowo ozdabiane były blaszką, kokardą, cyfrą pułku lub symbolem formacji. Dzięki temu, formacje wojskowe mogły różnić się od siebie. W 1819 roku Królestwo Polskie, zdecydowało się wprowadzić kaszkiet męski z czarnego filcu, inspirując się rosyjską wersją czapki.

Kaszkiety obecnie

Kaszkiet męski w dalszym ciągu cieszy się popularnością. Najczęściej używane są jako dodatki do eleganckich części garderoby, takich jak: garnitury, marynarki czy płaszcze. Trudno się dziwić, ponieważ wyróżniają się na tle innych czapek.

Dowiedz się więcej na https://www.rabionek.com.pl/pl/44-czapki-szyte