Czym są kosmetyki wegańskie?

Życiowa garderoba

Kosmetyk może uzyskać status i certyfikat produktu wegańskiego, jeśli w swoim składzie nie będzie zawierał żadnych składników pochodzenia zwierzęcego.

Wybierając takie produkty, można zatem realnie przyczynić się do ograniczania testów na zwierzętach. Zanim podejmiesz się takiego wyzwania, warto najpierw poznać kilka faktów.

Czym jest kosmetyk nietestowany na zwierzętach?

Trzeba pamiętać, iż kosmetyki wegańskie nie zawierają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Ich produkcja nie przynosi zwierzętom cierpienia wynikającego z pozyskiwania tego rodzaju składników. Oznacza to, że nie tylko testowanie gotowych kosmetyków na zwierzętach jest zakazane, ale także wykorzystywanie półproduktów odzwierzęcych.

Jakich składników należy zatem unikać?

Kolagen, to białko rozpowszechnione szczególnie w organizmach ssaków. Odpowiada w szczególności za elastyczność oraz wytrzymałość skóry.

Keratyna, czyli białko wytwarzane przez komórki naskórka ssaków. Wykorzystuje się je bardzo często do preparatów odpowiadających za pielęgnację włosów.

Elastyna, również białko odzwierzęce, występuje z kolagenem i ma bardzo podobne działanie.

Odpowiada zatem za elastyczność i napięcie skóry. Najczęściej pochodzi z ptasich jak również krowich tkanek i wykorzystuje się ją do produkcji kremów nawilżających.

Piżmo, to substancja zapachowa. Jest pozyskiwana z gruczołów okołoodbytniczych piżmowców lub piżmaków. Szczególnie często dodawane jest do perfum i ma właściwości utrwalające zapach. By je uzyskać konieczne są czynności operacyjne, jednak bez mordowania dzikich zwierząt.

Jak rozpoznać takie produkty?

Istnieje wiele sposobów na to, jak rozpoznać kosmetyki wegańskie. Najprostszym sposobem jest poszukanie danej informacji na opakowaniu produktu, tj. „not tested animals”, czyli nie testowane na zwierzętach. Innym sposobem jest przeanalizowanie listy produktów przygotowywanych przez polskie i zagraniczne organizacje, które zajmują się między innymi prawami zwierząt. Jeśli nadal będą występowały jakieś wątpliwości, zawsze można napisać specjalną wiadomość do producenta kosmetyku.