Ziemia bez druku? Poznaj fascynującą historię drukarstwa.

Ten artykuł oddany będzie wynalazkowi, który podbił w niezmiernie szybkim tempie realnie cały świat. Gdyby nie ta technologia odszukana ponad 1 000 lat temu, czytelnik nie zdołałby czytać owego tekstu. Mowa, naturalnie o druku.

druk UV

Dziejowe krętactwo kto tak na prawdę był pierwszy?

Mniemam, iż najpewniej będzie rozpocząć od opisania konsultowanego terminu. Drukiem nazywamy kilkunastokrotne odciskanie tekstu z formy na kartkę, albo potencjalnie na odpowiednie tworzywo drukowe. W dzisiejszych terminach tą nazwą określa się też potocznie wszystką replikę drukową, czyli, w inny sposób mówiąc, kopię.
Wstępne odmiany tej technik możemy odnaleźćwcześniej w starożytnym Egipcie, a także Sumerze. Około 2 500 lat p.n.e zaczęto używać powszechnie stemple , jakie pozwalały byłym autorom na kilkunastokrotne powielanie tego samego dzieła. W następnych erach u wielu cywilizacyj odkrywa się podobne wynalazki. Jednak pierwszą wydrukowaną w nowoczesnym pojmowaniu tego powiedzenia publikacją stanowiła Sutra Diamentowa, która była starożytnym, indyjskim dziełem przełożonym na chiński. Z kolei pięćdziesiąt lat po wydrukowaniu tego rodzaju dzieła poczęto licznie produkować drukowane wiersze oraz terminarze.

druk na szkle

Drukarstwo w dzisiejszych czasach.

I teraz zauważamy że, nieprawdą jest, jakoby druk został wynaleziony przez pewnego niemieckiego złotnika. Pomimo tego wypada w tym miejscu zwrócić mu honor i przyznać, iż wymyślił to na własną rękę i nie zapożyczał z patentów kultury odległego wschodu.

W dzisiejszych czasach druk jest całkowicie niepodobny do powyższego, jaki zaczął się propagować 5,5 wieków temu po krainach Europy. Dziś stosuje się choćby druk UV, jaki zezwala na wytworzenie porządnych i znacznie schludnych nadruków na tradycyjnej kartce papieru. Na domiar tego inskrypcja jest niemal zawsze pisana na początku na komputerze, a drukowany dopiero później. Ostatnio coraz to niezwykle popularny jest druk na szkle.

Materiał zaistniał dzięki uprzejmości: http://print-uv.eu/