Najpowszechniejsze rodzaje wiertarek.

Wiertarka jest urządzeniem wykorzystywanym do wszelakich robót związanych z remontem lub budowlanych. Jest to narzędzie przeznaczone do wiercenia oraz generowania obłych otworków w różnego gatunku tworzywach, z pomocą wiertła. Do każdego gatunku tworzywa należy używać różnego gatunku wiertarki.

Wiertarki dzielą się na takie dla amatorów oraz profesjonalne. Te wskazane najpierw przeznaczone są na ogół do łatwych czynności w domu, dla osób które nie stosują takiego sprzętu zawodowo.
wiercenie

Wiertarki dla zawodowców umożliwiają z kolei na ciągłą robotę, przy obciążeniu. Przeważnie produkowane są ze stopu Mg, natomiast ich działanie przeważnie jest większe 1000 W. Wiertarki jest szansa podzielić dokładnie na parę rodzajów. Początkowym z takich jest wiertarka ręczna. Uchodzi to za wyjątkowo łatwe w używaniu urządzenie, które nie wykazuje żadnego trudu. Przeznaczona jest ona z reguły do wytwarzania dziur w drewnie. Jeszcze inny typ to wiertarka udarowa. Ułatwia ona wiercenie w cemencie lekkim a także innych tworzywach do murowania ścian. Dzięki udarowi, czyli zespoleniu ruchu obrotowego z posuwistym, mają szansę też drążyć w ceramice budowlanej. Wiertarki nie posiadające udaru, przeznaczone są do pracy z wątłymi surowcami, takimi jak drewno. Wyjątkowo zaawansowane, używane w dużej mierze przez profesjonalistów są wiertarki kątowe HbsSystem.
Naczelnym ich zamiarem jest wiercenie betonu oraz tworzenie dziur w betonie bądź metalu. W przeciwieństwie do regularnych sprzętów, wiertło umieszczone jest w tym przypadku w kącie prostym. Urządzeniem dedykowanym jedynie do robienia dziur w cemencie jest znana wszystkim młotowiertarka. Jest to urządzenie o bardzo sporej mocy, zaopatrzone w porażenie pneumatyczne. Zezwala na wykorzystanie ograniczonej siły oraz robienie dziur w niezwykle solidnych teksturach. Jeszcze innym gatunkiem jest wiertarka do szkła, której diamentowe wiertełko zezwala na skrupulatne tworzenie otworów w materiałach ze szkła. Wiertarka magnetyczna za to, przeznaczona jest do tworzenia odwiertów w stali lub metalu.