Które rozrywki bywają w Pieninach?

Pieniny są pasmem górzystym w łańcuchu Karpat. Kompletne skalistych wierchów góry położone są w południowej Polsce i północnej Słowacji. Kluczową rzeczką Pienin bywa Dunajec, położony na granicy krajów. To właśnie on staje się podziwiany z najpopularniejszych szczytów tego rodzaju jak Trzy Korony lub Sokolica. W okresie letnim można dostrzec pływające po nim tratwy a także pontony pełne olśnionych turystów, podziwiających Pieniny z niższej perspektywy.
Obfite w atrakcje Pieniny inspirują podróżników z całej Polski. Pod względem liczby turystów zajmują drugie miejsce w państwie, zaraz po Tatrach. Oferują przyjezdnym poprawnie zaaranżowaną bazę noclegową i infrastrukturę turystyczną. Posiadają mnóstwo dobrze naznaczonych pieszych traktów turystycznych a także trzy schroniska turystyczne. Fascynujące są ruiny zamku w Czorsztynie i gotycko-renesansowy zamek w Niedzicy. Po zbiorniku Czorsztyńskim kursują statki pasażerskie przeznaczone dla podróżników, jakimi da się popłynąć w rejs widokowy, jak i przetransportować się z jednego zamku do drugiego. Jednakże znacznie największą atrakcją stają się spływy tratwami i rafting Dunajec.

rafting Dunajec

Rzeczka przepływając przez Pieniny tworzy niezwykły przełom, który wije się niczym wąż pośród wapiennych ścian. Najlepszym sposobem na monitorowanie tego widma jest zobaczyć to z jej poziomu. Dlatego jeśli chcecie jedynie zachwycać się, da się popłynąć tratwą kierowaną przez flisów opowiadających interesujące historie. Jednak dla pożądających poczuć przynajmniej niewiele adrenaliny przygotowany jest ponton, wiosło do ręki a także doświadczenie wspaniałej przygody jaką jest rafting Dunajec. Bywa to świetna propozycja dla rodzin, przyjaciół, par, ludzi w każdym wieku. Spływy planowane bywają w różnej wielkości pontonach oraz na różnej długości a także poziomie trudności trasach, z tego względu ktokolwiek odnajdzie coś dla siebie. Decydującym miejscem startu stają się Sromowce Niżne a metą Szczawnica. W zależności od pogody czy też poziomu wody trwa on blisko 2-3 godziny. Występujące fale podczas raftingu zapewniają znaczna ilość wrażeń a ciche odcinki umożliwiają podziwiać niesamowite krajobrazy.


Źródło: Bagma Extreme