Koty syberyjskie – wady i zalety

Koty syberyjskie są rasą ze średnio długim włosiem oraz podchodzą z dalekiej sfery Rosji. Znane są jako koty alergizujące w mniejszym stopniu aniżeli reprezentanci pozostałych rodzaji. Jest to rasa odznaczająca się wysoką odpornością na zwyrodnienia oraz prostym dostosowaniem do nowych wymogów. Ich ewolucja zachodziła samorzutnie, bez udziału ludzkiego, ich hodowla była zalegalizowana dopiero w 1989 roku. Na początku hodowlę kotków z Syberii można było przeprowadzić jedynie przez związek TICA, rok potem rasa została zaobserwowana także przez FIFe.

koty syberyjskie

kociaki te są rozważane za nader zdolne, a także ruchliwe i spontaniczne. Większa część wyrazicieli rasy bywa bardzo przyjacielska i przymilna, na ogół wypatruje styczności z ludźmi. Rzadko posiadają zaczepne albo niszczycielskie zapędy. Ubóstwiają tymczasem wspinać się na meble dodatkowo wylegiwać się na znacznie podwieszonych półkach. We własnej krainie uznawany jest za kotka „pilnującego”- potrafi donośnie hałasować na pojawienie się obcego.
Według wzorca mogą istnieć w przeróżnych kolorach. Wyłącznymi wyeliminowanymi odcieniami bywa połączenie bieli z: brązowym, beżem, liliowym, złotym. Nietolerowane są też naznaczenia rodzaju point. Akceptowane jest posiadanie bieli jako gwiazda, medalik, kolor przodu, podbrzusza, łap a także takie umaszczenia niczym: bicolor, arlekin i van.

koty syberyjskie

Syberiany są uznawane za kociaki średnie lub wielkie, kocury są przeważnie obszerniejsze od kotek. Zdołają ważyć 8-10 kilogramów, z kolei ich towarzyszki – w najwyższym stopniu 6 kg. Będą kociakami potężnymi, o solidnym kośćcu. Posiadają półdługą i nader gęstą grzywę. Owłosienie wierzchnie powinno połyskiwać, albowiem posiada właściwości osłaniające przed zmoczeniem. Podszerstek syberyjskich kotów jest nader bujny oraz obfity zimą, jakkolwiek w lecie nader mały. Zaletą ich sierści bywa zjawisko, że nie pląta się w kołtuny, co jest bezproblemowe w czesaniu.