Jak przyczynić się do ochrony środowiska?

Dlaczego warto zadbać o środowisko?

Żyjemy w świecie cały czas niszczonym przez ludzką działalność. Wszechobecne zanieczyszczenie wpływa negatywnie na przyrodę sprawiając, że tysiące gatunków roślin i zwierząt wymiera, przez co przyroda traci na swojej różnorodności. Wpływa to negatywnie na ekosystem, a także na ludzkie zdrowie. Wciąż rośnie wśród ludzi liczba zachorowań na choroby cywilizacyjne, mamy coraz słabsze organizmy, podatne na negatywny wpływ drobnoustrojów a także zanieczyszczeń. Dlatego ochrona środowiska jest bardzo ważną działką, która prężnie się rozwija. 

Co możemy zrobić?

Zwykły obywatel jakiegokolwiek państwa, prowadzący normalne życie, mógłby zastanowić się, co właściwie może zrobić, jako zwykły szaraczek, by przyczynić się w jakimkolwiek stopniu do lepszej ochrony środowiska? Błędem jest stwierdzenie, że pojedynczy człowiek nie ma na to żadnego wpływu. Ostatnio coraz modnym staje się styl życia zero waste, który zakłada ograniczenie używania wyrobów jednorazowego użytku na rzecz rzeczy uniwersalnych i wielorazowego użytku.

torba bawełniana

Proste czynności takie jak torby wielokrotnego użytku 

Najprostszą rzeczą jaką może zrobić dosłownie każdy z nas jest zamienienie plastikowych, foliowych worków, reklamówek czy toreb zakupowych na bawełniane bądź papierowe. Torba bawełniana to wspaniałe rozwiązanie dla każdego, kto chce zaoszczędzić na kupowaniu worków i chciałby przyczynić się do ochrony środowiska. Torba bawełniana może być używana wiele razy, właściwie tak długo jak się da, można ją prać i suszyć, nosić w niej dużo rzeczy, a zużyta stanowi odpad łatwo rozkładający się i nie zalegający w środowisku. Jeżeli już chcemy użyć czegoś jednorazowego – wtedy na ratunek przychodzi torba papierowa. W przeciwieństwie do woreczków foliowych, torba papierowa nie stanowi zalegającego długo odpadku, tylko łatwo ulega biodegradacji, gdyż jest wykonana z naturalnego tworzywa. 

torba papierowa

Proste rzeczy

Jeżeli jesteś osobą, która zastanawiała się nad tym, jak może się przyczynić do ochrony środowiska – torba papierowa albo torba bawełniana stanowią odpowiedź. Korzystanie z nich może być dla ciebie wspaniałą przygodą z życiem w stylu zero waste.