Grillowanie czas zacząć

Wiosenne porządki

Wiosna, zazwyczaj mobilizuje nas do porządków nie tylko w domu, ale zwłaszcza w ogrodzie. Zaczynamy porządki od grabienia ubiegłorocznych liści, przycinania drzewek, wertykulacji trawy. Pierwsze tygodnie po wiosennym ociepleniu czeka nas dużo pracy. Zwłaszcza jeżeli jest to nowo założony ogród. Jego urządzanie i planowanie, najczęściej zostawiamy na zimowe miesiące, by zaraz wiosną przystąpić do pracy.

grill z cegły, grill ogrodowy betonowy

Mała architektura

Ważnym element naszego zagospodarowania ogrodu, stanowi tak zwana mała architektura. W zależności od wielkości ogrodu, może w nim być mniej lubi więcej jej elementów. Największym i stosowanym najczęściej w dużych ogrodach jest altana. Może być ona prosta z drewnianych belek i obudowana pergolą. Może być też wielka, z dachem ze strzechy. Może w niej się znajdować grill z cegły lub grill z kamienia. Niektórzy zabudowują ja mocno, oprócz grilla, budują wewnątrz wędzarnię, a okna są zamykane. Taka altana w zimie może zapewnić nam przytulne miejsce na miłą imprezę.

Który grill wybrać?

Wspomniane grille, to elementy chyba najczęściej spotykane w naszych przydomowych ogrodach. Mamy wspomniany już grill z cegły, lub grill murowany z granitowej kostki. Duże supermarkety budowlane oferują grill ogrodowy betonowy. Jest to najtańsza wersja murowanych palenisk. Sporo osób nie lubi takich wielkich budowli i skłania się ku zwykłemu, wyłożonemu kamieniem palenisku, ustawia metalowe paleniska na brykiet lub drzewo i nad nimi zawiesza trójnogi. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, gdyż na trójnogu, oprócz rusztu, można zawiesić, tak popularny w ostatnich latach kociołek. Na pewno wygląda to bardziej estetycznie, niż grill ogrodowy betonowy, i równie ciekawie jak grill z cegły lub kamienia. Zawsze, w takich sytuacjach, najlepiej sprawdzają się naturalne materiały, które dobrze komponują się z ogrodowym otoczeniem.

grill z cegły, grill ogrodowy betonowy

 

 

 

 

 

Oprócz wymienionych elementów małej, ogrodowej architektury, stosowane chętnie są różnego rodzaju ławeczki, pergole, studnie lub pompy abisynki. Odpowiednio zaaranżowany, przy ich pomocy ogród, stanie się na pewno przytulnym miejscem.