Dioda laserowa

Diody laserowe

Co właściwie dzieje się tam w środku?

Większość osób wybierając się do sklepu, nie zastanawia się nad tym jakim skomplikowanym mechanizmem jest dioda laserowa. I trudno się dziwić, przecież dla kupujących najważniejszy jest sprawnie działający produkt. Warto jednak pochylić się nad specyfiką pracy naukowców, aby nie tylko zrozumieć zawiłość produkcji, ale też wiedzieć czym jedna dioda może różnić się od drugiej.

Elektrony, fotony i wielobarwne fale

Na początku dobrze jest przedstawić główne postacie, których zadaniem będzie wytworzenie kolorowej wiązki światła. Dioda laserowa, podobnie jak wszystko co nas otacza, składa się z atomów, czyli mikrocząsteczek. Każdy atom składa się między innymi z elektronów, które krążą po wielu orbitach atomu. Podczas korzystania z urządzenia, elektrony są zmuszane do wskoczenia na wyższą orbitę. Takie działanie wymaga obecności prądu elektrycznego o wysokim napięciu. Potem samoczynnie opadają na niższą, oddając przy tym fotony czyli kwanty światła. Podczas wracania na swoją rodzime miejsce, fotony w zależności od długości fali świetlnej, nabierają konkretnej barwy.

Jednakże, aby to była dioda, a nie dioda LED musi zajść zjawisko emisji wymuszonej. Elektron podczas wybicia trafiany jest przez foton, a zaraz potem pojawia się jeszcze jeden. Przez takie działanie, wydziela znacznie bardziej skoncentrowany promień światła. Jednym z wielu utrudnień podczas tworzenia takiego mechanizmu, jest ustawienie wszystkich fotonów w konkretnej barwie. Stąd też często kolory diod mogą różnić się niuansami.

Dioda laserowa

Gdzie ją znaleźć?

Choć proces jej produkcji może wydawać się dość zaawansowany, to dioda laserowa jest wykorzystywana w naszym codziennym życiu od kilkudziesięciu lat. Wytwarzanie płyty kompaktowej audio i wideo od dawna opiera się właśnie na tej technologii. Znalazła także szerokie zastosowanie podczas różnorodnych pokazów audiowizualnych, a nawet zwykłych dyskotekach.

Współcześnie, dioda ma szerokie zastosowanie w medycynie, służy jako skalpel laserowy podczas operacji oczu czy pomaga w szybszym zabliźnianiu ran. Podobnie w telekomunikacji, na łączach światłowodowych jest w stanie przesłać informacje w ilości kilkudziesięciu gigabajtów na sekundę. Nie ulega wątpliwości, że dioda laserowa jest wszechstronnym narzędziem pracy i dopiero będzie odkrywana w różnych specjalizacjach.

Dodaj komentarz