Żywienie medyczne przy schizofrenii

Na prawidłowy przebieg leczenia dużej ilości chorób, może wpływać odpowiednia dieta osoby chorej. Dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych wpływa na ogólną kondycję organizmu, dzięki czemu pomaga generować siłę na walkę z chorobą. Przy chorobach psychicznych jest to szczególnie ważne, ponieważ często osoby chorujące mają problemy z przyjmowaniem pokarmów, a ich stan fizyczny może znacząco utrudniać próby polepszenia swojej kondycji psychicznej. Pomocne może okazać się żywienie medyczne przy schizofrenii.

Dlaczego żywienie medyczne przy schizofrenii może być potrzebne?

Podczas choroby, w organizmie człowieka zachodzi wiele zmian. Często mają one wpływ na poprawne żywienie osoby chorującej, co może znacznie utrudnić jej funkcjonowanie, a w efekcie — skuteczne leczenie. Przede wszystkim, problem z przyjmowaniem składników odżywczych może mieć swoje źródło w obniżonym apetycie, który często występuje u osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. Do tego może dochodzić trudność w przyjmowaniu pokarmów i/lub nieodpowiednia higiena jamy ustnej, która może się nie wydawać ważna osobie chorującej, a dbanie o nią — nieistotne, co również prowadzi do niedoborów składników odżywczych. Żywienie medyczne przy schizofrenii może okazać się pomocne, ponieważ przez swoją formę, znacznie ułatwia dostarczanie organizmowi odpowiednich elementów, jednocześnie nie wymagając od chorego wzmożonego wysiłku.

Dodatkowo pacjent może odznaczać się zwiększonym zapotrzebowaniem kalorycznym i białkowym, niż przed chorobą. Również wtedy, żywienie medyczne przy schizofrenii może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Żywienie medyczne przy schizofrenii

Czym mogą skutkować niedobory w diecie osoby chorej?

Warto pamiętać, że niedostarczanie optymalnej ilości składników odżywczych do organizmu, może nieść poważne skutki i utrudniać leczenie. Jeżeli osoba chorująca nie przyjmuje tradycyjnych pokarmów ani nie korzysta z żywienie medyczne przy schizofrenii, może znacząco pogorszyć swój stan. Przede wszystkim prowadzi do niedożywienia, które w efekcie może skutkować obniżeniem jakości życia osoby chorej. Wpływ może mieć na to zarówno jeszcze bardziej pogarszająca się kondycja psychiczna, jak i fizyczna (objawiająca się większym ryzykiem wystąpienia odleżyn czy dłuższym czasem hospitalizacji).

Zobacz więcej na: https://biomarinemedical.pl/

Dodaj komentarz