W jaki sposób ubezpieczyć się w off-roadzie

Wszelki czterokołowiec górski winien być zaopatrzony w wyciągarkę. W szczególności gdy lubimy osamotniony off-road, zapuszczamy się w odległe położenia na uboczu od kultury, wyciągarka może uchronić nam skórę. Gdy samochód utknie w grzęzawisku w środku lasu, wystarczy podpiąć linę do tęgiego drzewa i przez to wyciągnąć się z kabały.

Wyciągarki

Najlepsze w terenie są wyciągarki. Biorą one energię konieczną do działania wprost z instalacji elektrycznej wozu. Na skutek tego mogą być instalowane tak jak z frontu, jako i z tyłu samochodu. Niedużo mniej modne są wyciągarki mechaniczne, napędzane wprost z wału napędzającego silnika, przez wyjątkowy zestaw kół pasowych i dźwigni. Ich używanie jest jednakowoż marginalne, albowiem niosą one ze sobą sporo komplikacji w użytkowaniu, jako także zdołają być montowane wyłącznie z frontu auta, w otoczeniu silnika.

Wyciągarka

Jakże już wspomniano, wyciągarka pobiera energię wręcz z instalacji elektrycznej samochodu. Przed jej montażem należałoby przeto wypróbować, czy alternator własnego wozu da radę podać wystarczająco sporo energii do funkcjonowania wyciągarki. Jeśli nasz samochód nie może wyprodukować dość wiele prądu do funkcjonowania nawet najgorszych modeli, powinniśmy pierwej zainstalować mocniejszą prądnice prądu zmiennego. Następująca wątpliwość to ciężar naszego samochodu. Jeżeli wybierzemy zbyt marny wariant, nie starczy mu siły żeby „wyrwać” ciężki wóz z mokradła. Ostatnia myśl to umieszczenie. W większości wypadków wyciągarki montuje się z frontu wehikułu, niemniej jednak niektórzy osiedlają też drugą – w tyle. Mając zainstalowane dwa urządzenia zdołamy być bez mała pewni, iż ugrzęźnięcie na amen nam nie grozi, o ile tylko mamy do czego podczepić linę (nie jesteśmy też w otwartym polu). Tego rodzaju opcja promowana jest gwoli osób, które regularnie wypuszczają się samotnie w niebywale surowy obszar.