Stroje do komunii

Wiosna zbliża się dużymi krokami, stopniowo jest jeszcze cieplej zatem ochoczo zakładamy lekkie odzienia. To doskonale, że jeszcze większą uwagę przywiązujemy do tego, jak wyglądamy. Niejeden marzy, by posiadać swój własny styl. Aby panoramicznie spoglądać na społeczeństwo trzeba udać się w miejsce, w którym odnajdziemy przekrój przeróżnych zgrupowań. Sprzyjają ku takiej sytuacji choćby msze święte w niedzielę oraz przeróżne uroczystości – moda na uroczystości ślubne, moda pogrzebowa, znajdzie się także coś dla najmłodszych – chrzty i komunię. W związku z nawiązaniem do czasu wiosny idealne będzie wzięcie pod rozwagę pierwszej komunii.

bolerko komunijne

Już w listopadzie mają miejsce pierwsze przymiarki do strojów. Kłopotliwe decyzje rodzicieli – czy powinniśmy przyodziać wszystkie osoby jednakowo? Co z obecną odrębnością? Jak przedstawić siebie? (czy może – „w jaki sposób przedstawić co się istotnie podoba mojej mamusi”). Dawne czasy okazały się prostsze. W dużej mierze nie był dostępny wybór więc młode osoby dostawały białe alby, młodzieńcy krótsze razem ze spodniami, dziewczęta miały możliwość w najlepszym wypadku wyróżnić się wiankiem z żywych kwiatów nie zaś pereł z plastiku.

Okres maja i czerwca to już zarodki pierwszych upałów, jednak też pierwszych kryzysów pogodowych. Przy chłodniejszych dniach skórę ocieplało bolerko, w tymże przypadku uszyte właśnie na tę okazję bolerko komunijne. Z futerka, z atłasu, z mięciutkiej bawełny, bądź wyraźnie tańsze ale ze zwyczajnego poliestru. Bieluteńkie. Jedynie na ramiona albo na długaśne rękawy. Taką rzeczą można było się wyróżnić!
Pozostaje także kwestia biedniejszych rodzin – z pewnej strony młoda dama otrzymuje zazwyczaj po starszej siostrze bolerko komunijne – nie szkodzi, iż wyszło z mody 20 lat temu. Z drugiej, przy identycznych kostiumach nie będzie widać żadnych społecznych różnic.

Indywidualność powinniśmy pozostawić w mieszkaniu – w kościele powinniśmy się modlić. Bóg nie patrzy na bolerko komunijne lub inne odzienia, ani zwłaszcza jak ktoś się uczesał. Znaczenie ma dusza a także uczynki. Tak wygląda świętość.

Dodaj komentarz