Jak wygląda kwestia akcyzy w Polsce?

W ostatnich miesiącach bardzo dużo mówi się w temacie akcyzy. Nasi posłowie mieli utworzyć nową ustawę, która powinna była zaprowadzić do polepszenia kondycji rynku samochodów, jednak jak zwykle umieli całość popsuć. Na szczęście regulacja nie została wprowadzona toteż wszyscy mamy możliwość póki co być spokojni.
Jakiś czas wcześniej sporo się też rozmawiało w kwestii zwrotu akcyzy za zakupione samochody, które zostały importowane z zagranicy. Zwrot akcyzy miał wiązać już od określonego czasu, ale finalnie także to rozwiązanie się nie zdołało wdrożyć.

zwrot akcyzy

Kierowcy i właściciele aut, którzy zwieźli własne auta z zagranicy zdołali na tym sporo uzyskać. Na nieszczęście nie poszło pomyślnie znowu.
Jest sens mieć świadomość, że Polska jako wyłączne państwo Unii Europejskiej posiada daninę jaką jest akcyza za sprowadzony z zagranicy samochód. Wnosimy opłatę za coś co właściwie wszędzie indziej jest za darmo. Wartałoby finalnie coś w tejże kwestii zrobić.
Pod koniec ubiegłego roku miały miejsce liczne protesty powiązane też rzeczywiście z najnowszą normą dotyczącą akcyzy na pojazdy importowane z zagranicy. Projekt brał pod uwagę, iż opłata będzie rosła wraz z wiekiem auta, który był do Polski przywieziony. Urosnąć miała również wespół z pojemnością auta. Wedle obliczeń dało się wnioskować, iż za popularne u nas auta z silnikami o pojemności więcej niż 3 litry, akcyza zdołała sięgnąć również kilka, a nierzadko naście tysięcy złotych.

zwrot akcyzy

Momentalnie wyeliminowałoby to rynek pojazdów sprowadzanych z zagranicy.
Cel był taki, by Polacy kupowali samochody nowiutkie, natomiast nie używane. Zablokowanie zagranicznego rynku nie poprowadzi jednak do sytuacji, że poczniemy na masową skalę kupować nowe auta. Prawda jest taka, że do tego niezbędny jest wzrost wynagrodzeń, jakie można w naszym kraju otrzymać za zrealizowaną pracę. W tym czasie Polacy będą chcieli nabywać nowe pojazdy.

Dodaj komentarz