W jaki sposób powinna wyglądać dzisiejsza oświata?

W mediach coraz to częściej można usłyszeć teoretyzowania profesjonalistów i polityków na kwestię potrzeby restrukturyzacji polskiej oświaty. Mimo iż nasza młodzież porządnie uchodzi na tle swoich równolatków z innych krajów, jest równolegle niezwykle wątle przygotowywana do zaczęcia studiów wyższych i rozpoczęcia kariery profesjonalnej.

Innowacja

Prawie że każde budy w kraju zarządzają nowoczesnym zapleczem IT. Wydawać by się mogło, iż nasze szkolnictwo jest w takim przypadku wystarczająco nowoczesne. Nic mimo to po unowocześnianiu gmachów szkolnych, jeśli plany kształcenia większości z przedmiotów wciąż pozostają niesłychanie starodawne. To naturalnie one powinny pozostać unowocześniane i dopasowane do potrzeb rynku pracy. We współczesnej budzie edukacja bowiem bezustannie ugruntowuje się na kumulowaniu wiedzy encyklopedycznej. Rynek pracy z kolei potrzebuje zwłaszcza pracowników umiejących poszukiwać i szacować zdobyte informacje. Współczesne świadectwa szkolne nie ukazują umiejętności szczegółowego i syntetycznego mniemania, a raczej umiejętność zapamiętywania uzyskanej znajomości.

krzesła szkolne

Krzesła szkolne

Wraz z unowocześnieniem programu szkolenia wskazana jest modernizacja nauczania przyszłych pedagogów. Specjaliści przez lata głoszą, iż młodzi nauczyciele są mizernie przygotowywani mentalnie i przedmiotowo do realizowania nauki. Większa część z nich nie zna kluczowych mechanizmów metodycznych pozwalających na skuteczne powierzanie wiedzy młodzieży. Poza edukowaniem treściowym, nauczyciele wymagają także wsparcia w artykułach wychowawczych. Porządne krzesła szkolne nie tylko ulżą im w prowadzeniu nauki, ale nade wszystko skłonią ich do dalszego kształtowania osobistej wiedzy. Największą albowiem ułomnością obecnych nauczycieli jest ugruntowywanie się wyłącznie na wiadomościach, jakie zdobyli w toku studiów. Jednakże glob się ciągle polepsza. Wie o tym młodzież, która na co dzień wykorzystuje z internetu. Solidny pedagog nie powinien w takim przypadku ostawać z tyłu za swoimi uczniami. Nieustanne samokształcenie jest albowiem wymogiem dzisiejszej szkoły.

pomoce dydaktyczne dla nauczycieli